Przetłumacz/Translate

Szukaj

11 czerwca 2024

W przedziwnym mieszkam ogrodzie…


Te słowa pochodzące z pięknego wiersza Leopolda Staffa pt. „Ogród przedziwny” w pewnością będą się kojarzyć członkom Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna z nietypowym zebraniem, które odbyło się w Domu Działkowca na terenie ROD im. Karola Marcinkowskiego 28 maja 2024 roku. 
Uczestników zebrania serdecznie powitali: Jan Lijewski – Prezes ROD im. K. Marcinkowskiego oraz Sekretarz – Ryszard Michor. Prezes Lijewski przedstawił krótko ciekawą historię tych ogrodów, które powstały już w 1955 roku. Wówczas gospodarowało na nich 72 członków (obecnie jest ich 180 posiadających 130 działek). Pierwszym Przewodniczącym był Florian Pidde, a jego zastępcą Czesław Paluszak.  

Prowadzenie „Kroniki” powierzono Marianowi Biskupskiemu. W 2012 roku tę funkcję przejęła Elżbieta Michor i pełni ją do dzisiaj. Dwutomowa „Kronika” obrazuje nadzwyczaj rzetelnie całokształt działań rogozińskich działkowców. Są w niej m.in. zapisy dotyczące obchodzonych corocznie Dni Działkowca, informacje o zebraniach sprawozdawczo-wyborczych, udziale w uroczystościach miejsko-gminnych, festynach, Dożynkach, ale również istotne informacje o modernizacji sieci elektrycznej, uzyskanych dotacjach czy remoncie Domu Działkowca. „Kronika” urzeka też piękną formą graficzną. 

 Prezes Lijewski mówił o najbliższych zamierzeniach Zarządu działek – to m.in. ułożenie chodnika w alei głównej ogrodu. Za duży sukces Prezes uznał to, że od czasu zamontowania kamer nie odnotowano dewastacji działek ani kradzieży. 

Lucyna Bełch podziękowała za miłe przyjęcie w Domu Działkowca, a także za przedstawienie ciekawej historii ROD im. K. Marcinkowskiego, który w przyszłym roku obchodzić będzie 70-lecie swego istnienia. Jak przypomniała Prezes TPR, jest to już trzecia wizyta członków Towarzystwa na terenie rogozińskich ogrodów działkowych, bowiem poprzednio gościli nas członkowie Zarządu ROD im. Przemysława II oraz ROD „Czerwony Mak”. 

Lucyna Bełch wręczyła Prezesowi Lijewskiemu wydawnictwo TPR pt. „Przemysł II”. Natomiast Sekretarz Ryszard Michor wykonał pamiątkowe zdjęcia, z których część znajdzie się z pewnością w „Kronice”. 

W dalszej części zebrania Prezes Lucyna Bełch podziękowała członkom Towarzystwa za udział w uroczystych obchodach święta 3 Maja. Poinformowała również o udziale w uroczystości 20-lecia budzyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz 5-lecia istnienia grupy rekonstrukcji historycznej w Budzyniu i przekazaniu listu gratulacyjnego od Burmistrza Rogoźna – Łukasza Zaranka a także naszego Towarzystwa. To właśnie m.in. członkowie budzyńskiej grupy rekonstrukcyjnej wystąpili w filmie „Płomień wolności – budzyńska epopeja”. 

Prezes Lucyna Bełch przekazała też informację o Marku Kasprzaku, który został laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Pan Kasprzak w pracy, która zajęła pierwsze miejsce a zatytułowanej „Przetrwałem – opowieść o Stanisławie Piątku” opisał losy swego pradziadka Stanisława Piątka (jego córka Helena to babcia pana Marka Kasprzaka) – żołnierza Armii Andersa, uczestnika bitwy o Monte Cassino, a także Bolonię i Ankonę. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca we wspomnianym konkursie był wyjazd do Niemiec, Austrii i Włoch, ale najważniejszy punkt stanowiło uczestnictwo w obchodach 80-lecia bitwy pod Monte Cassino. 

Pan Marek Kasprzak - wraz z żoną Małgorzatą – był gościem na zebraniu TPR 28 lutego 2023 roku. Mówił wówczas o nowej formie poznawania świata – questach, ciekawej grze terenowej. Opowiadał wówczas również o swym pradziadku Stanisławie Piątku i jego wojennych losach. Panu Kasprzakowi serdecznie gratulujemy zwycięstwa w ogólnopolskim konkursie. 

Z kolei córka Agnieszka Kasprzak zdobyła II nagrodę w konkursie „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje” za pracę pt. „Historia mojej prababci Anny” (uhonorowanej Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata). Gratulujemy! 

Na majowym zebraniu Prezes Lucyna Bełch   powróciła też do promocji wydawnictwa TPR pt. „Pani Ata oczami dziecka”, która odbyła się w RCK 24 maja 2024 r. W tej uroczystości uczestniczyła siostrzenica Wojciechy Dutkiewicz - Pani Maria Gruszka wraz z Małżonkiem. 

Podczas promocji wręczono książki dzieciom, których prace znalazły się w katalogu – czyli nagrodzone, wyróżnione oraz zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej. Dwie członkinie TPR Maria Jędrzejczak-Przyłucka i Lidia Pilarska pomagały w przebiegu uroczystości. 

Gwoli przypomnienia jury w składzie: Krystyna Gromanowska (prezes Stowarzyszenia „Baranek”), Lucyna Bełch (prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna), Angelika Pilarska (kierownik Muzeum Regionalnego im. W. Dutkiewicz w Rogoźnie) oraz Ewelina Polkowska (pełnomocnik burmistrza Rogoźna do spraw społecznych) dokonało trudnego wyboru spośród 117 prac wykonanych przez dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych. 

W dalszej części zebrania poruszono też kwestię przeniesienia prochów bohaterskiego Powstańca Wielkopolskiego Wiktora Skotarczaka na rogoziński cmentarz oraz przedstawiono, jakie podjęto działania. 

Dyskusję wzbudził stan wielu zaniedbanych grobów na cmentarzu w Rogoźnie. Czesław Gruszka zaproponował, aby powrócić do działań sprzed lat, gdy uczniowie z rogozińskich szkół opiekowali się konkretnymi grobami. Nie rozwiązuje to jednak problemu zachowania i restaurowania nagrobków o wartości historycznej (osób zasłużonych dla regionu) oraz tych o wartości artystycznej, którym grozi unicestwienie. 

Dyskutowano też o nazwach niektórych ulic (część z nich jest tylko projektowana) oraz o niepokojącym nagminnym wycinaniu w Rogoźnie starych drzew. Lucyna Bełch poinformowała o wnioskach złożonych w imieniu TPR w sprawie uznania drzew za pomniki przyrody. 

Ważną kwestię poruszył Dariusz Wierzbiński, który zaproponował nowe formy sprzedaży wydawnictw TPR. Ponadto wyraził zaniepokojenie faktem, że Rogoźno do klasteru „Szlak Piastowski” zapisało się już w 2019 r., a nadal nie ma naszego miasta na mapie powyższego szlaku. 

Po zakończeniu zebrania wszyscy uczestnicy udali się na spacer po działkach, podziwiając wspaniałe efekty pracy działkowców i ich niebywałą pomysłowość w upiększaniu działek. 

Podczas spaceru przypomniał się nam nastrojowy utwór Jonasza Kofty: 

„Pamiętajcie o ogrodach, 

przecież stamtąd przyszliście. 

W żar epoki użyczą wam chłodu 

tylko drzewa, tylko liście.” 

 

Tekst: Ewa Mroczyk, Lucyna Bełch

Zdjęcia: Lucyna Bełch, Dariusz Wierzbiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz