Przetłumacz/Translate

Szukaj

07 czerwca 2024

Pani Ata oczami dziecka

Powyższy tytuł nosi wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna nowa książka, której uroczysta promocja odbyła się 24 maja 2024 r. w sali Ośrodka Kultury. 

Część artystyczną o patriotycznej wymowie przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie. Wystąpili: Lena Browarska, Anna Obecna, Gabriela Ignac, Zosia Majik, Wojciech Wahlich, Tomasz Jaśkowiak, Remigiusz Apoń, Daniel Mantaj. Program powstał pod kierunkiem Anny Nowak. 

Następnie prezes Lucyna Bełch przypomniała okoliczności powstania dzieł ilustrujących poświęcone pasji życie Pani Aty. W 2023 roku w trakcie uroczystości rocznicowych Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna miały miejsce na pl. K. Marcinkowskiego, odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Wojciecha Dutkiewicz – życie i dzieło”. Wręczono nagrody i wyróżnienia oraz otwarto wystawę pokonkursową. Było to pierwsze wydarzenie projektu, pod tym samym tytułem, który obejmował ponadto 11 różnych działań upamiętniających postać Patronki rogozińskiego Muzeum (m.in. konkurs wiedzy i spektakl teatralny o W. Dutkiewicz). TPR uzyskało na powyższy projekt dofinansowanie z Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Ogromne wsparcie realizacji przedsięwzięcia okazywał burmistrz Rogoźna Roman Szuberski. 

Wojciecha Dutkiewicz – znana i nieznana – ale czy na pewno wszystko o Niej wiemy? Była człowiekiem czynu, aktywna na różnych polach działalności i w wielu stowarzyszeniach. Najważniejsza była dla Niej pomoc drugiemu człowiekowi oraz zachowanie pamięci o chlubnych kartach naszej lokalnej historii. 

W trakcie Powstania Wielkopolskiego pełniła funkcję sanitariuszki w szpitalu polowym, który mieścił się w budynku Seminarium Nauczycielskiego (obecnie Zespół Szkół im. H. Cegielskiego). Z bronią w ręku walczył jej brat Norbert, sanitariuszkami były również siostry Maria i Monika.  

Na uroczystości promocyjnej podkreślono właśnie ten fragment bogatego życiorysu Pani Aty. Przypominały o tym: m.in. zdjęcie z siostrą i bratem z okresu Powstania Wielkopolskiego, flagi powstańcze oraz udział w uroczystości Powstańca Wielkopolskiego. 

W czasie II wojny światowej podczas wysiedlenia do Sokołowa Podlaskiego (w Generalnej Guberni) Wojciecha Dutkiewicz prowadziła tajne nauczanie i pomagała Żydom. Jak czytamy w tamtejszych publikacjach „niejednego uratowała od Treblinki” – czyli obozu zagłady w Treblince. Dzięki realizacji projektu dowiedzieliśmy się o tym znaczącym fakcie w życiu Wojciechy Dutkiewicz. 

W kolejnym punkcie uroczystości Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek i prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna Lucyna Bełch w towarzystwie Powstańca Wielkopolskiego wręczyli publikację „Pani Ata oczami dziecka” siostrzenicy Wojciechy Dutkiewicz - Marii Gruszce i mężowi Czesławowi. 

Kulminacją uroczystości było wręczenie egzemplarzy książki autorom prac plastycznych w niej zamieszczonych.  

Wydawnictwa otrzymali: 

dzieci z Przedszkola „Słoneczne Skrzaty” w Parkowie z dyrektor Aliną Mączyńską,  

dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Rogoźnie z dyrektor Anną Matogą, 

uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Budziszewku, 

uczniowie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Gościejewie,  

uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie z dyrektor Danutą Talar-Soloch, 

uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pruścach z dyrektor Iwoną Gruszką, warto podkreślić, że ilustracja ucznia tej szkoły Mikołaja Walensiaka rozpoczyna prezentację prac plastycznych w książce,   

uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie z dyrektor Renatą Bolczyk, na uwagę zasługuje fakt złożenia przez uczniów tej szkoły największej liczby prac na konkurs o Patronce Muzeum!, 

oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie. 

Książkę dla nieobecnej Agnieszki Kasprzak uczennicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie odebrała rodzina. 

Uczestnicy konkursu otrzymali także drobne upominki od Gminy Rogoźno. Wszystkie placówki oświatowe obdarowane zostały przez TPR oprócz książek ulotkami z biogramem Wojciechy Dutkiewicz, aby nauczać o tej wybitnej mieszkance Grodu Przemysła. 

Następnie prezes Lucyna Bełch podziękowała za współpracę w realizacji projektu upowszechniania wiedzy o Wojciesze Dutkiewicz. Książki „Pani Ata oczami dziecka” oraz ulotki z kalendarium wydarzeń projektu otrzymali Rogoziński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie „Baranek”, Ewelina Polkowska, Natalia Pietrowiak, Ewa Zalejarz, Adam Krajniak.  

Podstawą powstania katalogu były prace plastyczne nagrodzone, wyróżnione oraz zakwalifikowane na wystawę pokonkursową. Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski opatrzył książkę wstępem, zdjęcia są autorstwa Angeliki Pilarskiej i Adriana Krupczyńskiego, korekta Ewy Mroczyk, projekt okładki przygotował Jacek Bełch, książkę złożył i opracował graficznie Adrian Krupczyński, druk odbył się w Zakładzie Poligraficznym Tomasza Kędziory (Murowana Goślina), natomiast układ całości, biogram Wojciechy Dutkiewicz i redakcja są dziełem Lucyny Bełch, która na zakończenie wyraziła satysfakcję z efektu wydawniczego oraz wskazała na rolę tej ważnej dla regionu książki. 

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek pogratulował autorom prac plastycznych zawartych w publikacji oraz wskazał na atrakcyjność takiej formy upowszechniania wiedzy o wybitnej Rogoźniance. 

W rolę Powstańca Wielkopolskiego, z którym można było zrobić indywidualną fotografię, wcielił się Jacek Bełch. 

Szczególny akcent muzyczny - pieśń „Taki kraj” z filmu pt. „Męskie sprawy”, którego tematem jest Zwycięski Zryw Wielkopolan, zakończyła ten uroczysty wieczór.


Tekst: Lucyna Bełch
Zdjęcia: Adam Krajniak, źródło: rogozno.plfot. Dariusz Wierzbiński
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz