7 lipca 2023 r. młodzież z „Wesołego Ludu” wraz z opiekunami odwiedziła Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz. Tam odbyło się spotkanie z reprezentantami miejscowych organizacji pozarządowych, które propagują wiedzę o tej wybitnej Rogoźniance oraz ideę upamiętnienia Wojciechy Dutkiewicz w formie Ławeczki przed Muzeum noszącym Jej imię. Goście mieli możliwość zapoznania się z pamiątkami Familii Dutkiewiczów oraz eksponatami przekazanymi przez Panią Atę, które dały początek zbiorom historycznym placówki. Młodzież, która historię Polski poznaje jedynie na zajęciach w szkołach przyparafialnych, z wielkim zainteresowaniem oglądała rogozińskie artefakty z czasów kształtowania się polskiej państwowości oraz z okresu Przemysła II. Również wydarzenia z nowszej historii Polski szczególnie zaś Powstanie Wielkopolskie, w którym uczestniczyła patronka Muzeum, wzbudziły ciekawość zwiedzających.
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna, Rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i stowarzyszenia Baranek przybliżyli gościom projekt „Wojciecha Dutkiewicz – życie i dzieło” i realizowane w jego ramach inicjatywy.
Następnego dnia, 8 lipca 2023 r. zespół zaprezentował się na Targowisku Miejskim w wiązankach tańców lubuskich, krakowskich oraz Lachów Sądeckich. Brawurowym wykonaniem polki chicagowskiej zakończył swój niezwykle efektowny występ.
Zespół Tańców Ludowych „Wesoły Lud” powstał w 1977 r. z inicjatywy Misi Bińkowskiej-Jamińskiej we współpracy z Marthą Kwiatt. Celem działalności jest upowszechnianie polskiego folkloru - tańca i śpiewu. Jest jednym z założycieli i członkiem Stowarzyszenia Polskich Tańców Ludowych w Ameryce oraz organizatorem Festiwali Polskich Tańców Ludowych w Chicago. Kierownikami zespołu są Micheline i Ryszard Jamińscy. Grupa z Chicago w drodze do Rzeszowa oprócz prezentacji w Rogoźnie wystąpiła ponadto w Końskich oraz w Sielpi. 17 lipca odbył się Koncert Galowy XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, na którym zaprezentowali się wykonawcy biorący udział w tym największym światowym święcie polskiego folkloru. Wystąpiło 20 zespołów polonijnych z 9 krajów: Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy. W gronie tym znalazł się Zespół Polskich Tańców Ludowych „Wesoły Lud” z Chicago, który wziął udział w przeglądzie po raz trzynasty. Fani talentu młodych wykonawców mają nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie rogoźnian z „Wesołym Ludem” z Chicago.
Lucyna Bełch
Dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Komentarze
Prześlij komentarz