Przetłumacz/Translate

Szukaj

26 września 2023

Śladami Patronki rogozińskiego Muzeum Regionalnego (spotkanie TPR czerwiec 2023)

 

We wtorek, 27 czerwca 2023 roku, punktualnie o godz. 10.00, przed domem przy ul. Kościuszki 31, w którym przez wiele lat mieszkała Pani Wojciecha Dutkiewicz, spotkali się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna.

Powitała ich siostrzenica pani Dutkiewicz – pani Maria Gruszka oraz jej wieloletnia przyjaciółka obecnie mieszkająca w tym domu – pani Mirosława Wiśniewska, która od lat dziecięcych związana była z rodziną Dutkiewiczów.

Obie panie opowiadały o historii domu, który kiedyś nosił numer „7”, a także przypomniały ciekawe fakty z dzieciństwa i młodości Pani Wojciechy.

Obecna mieszkanka posiadłości – pani Mirosława zaprosiła członków Towarzystwa na spacer po przylegającym do domu ogrodzie, który przed laty troskliwie pielęgnowała Pani Dutkiewicz.

Drugi etap pieszej wycieczki śladami Wojciechy Dutkiewicz stanowiła wizyta w Muzeum Regionalnym Jej imienia. Jednak zanim członkowie TPR weszli do budynku, sfotografowali się na tle stojącego przed Muzeum pomnika króla Przemysła II.

W Muzeum najpierw obejrzano wystawę prac dzieci nagrodzonych w konkursie plastycznym upamiętniającym Wojciechę Dutkiewicz. Następnie członkowie TPR zwiedzili mieszczącą się na I piętrze ekspozycję muzealną „Familia Dutkiewiczów”. Szczególnie efektownie prezentuje się tam portret Pani Wojciechy autorstwa rogozińskiej malarki Georgetty Ferek-Błeszyńskiej.

Z Muzeum uczestnicy wycieczki udali się na rogoziński cmentarz, aby na grobowcu Rodziny Dutkiewiczów, w którym spoczywa także Pani Wojciecha, zapalić znicz i uczcić Jej pamięć minutą milczenia.

Tym symbolicznym akcentem zakończono wędrówkę śladami Patronki rogozińskiego Muzeum Regionalnego.

Ewa Mroczyk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz