Przejdź do głównej zawartości

Rogozińskie Kalendarium - 1 stycznia

1919 - dowodzony przez mjr. Antoniego Biskupskiego oddział powstańczy z Rogoźna wyzwala miasto. Tymczasowym burmistrzem zostaje Augustyn Smukalski.

Jednym z budynków użyteczności publicznej zajętych podczas wyzwolenia Rogoźna był Königliche Amtsgericht - Królewski Sąd Powiatowy, źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka/ (dostęp: 23.11.2024)

1929 - uroczyste obchody 10. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 5. rocznicy powstania Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Rogoźnie.

1952 - otwarcie Rogozińskiej Fabryki Mebli.

1962 - Rogozińska Fabryka Mebli wchodzi w skład Obornickich Fabryk Mebli.

1973 – wprowadzono w życie Pocztowe Numery Nadawcze. W Gminie Rogoźno nadano następujące kody pocztowe: 64-608 Parkowo, 64-610 Rogoźno Wielkopolskie, 64-611 Gościejewo, 64-612 Budziszewko.

1980 - rogozińskie zakłady meblarskie weszły w skład Pilskich Fabryk Mebli.

1983 - rozpoczyna działalność Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

1991 - Gmina Rogoźno przejmuje w zarząd przedszkola: Przedszkole nr 1 w Rogoźnie, Przedszkole nr 2 w Rogoźnie, Przedszkole w Parkowie, Przedszkole w Studzieńcu, Przedszkole w Tarnowie, Przedszkole w Rudzie i Przedszkole w Słomowie.

1991 - rozpoczęło działalność Rogozińskie Centrum Kultury, skupiające wówczas Ośrodek Kultury, biblioteki, Muzeum Regionalne i Klub Fabryczny “Rofamy”.

Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie